Musas e Terras 2019

Programma della manifestazione

 

30/11 | h 19 | Sìnnia

• Aula magna de sa Fondazione Polisolidale 

Launeddas

- in coprodutzioni cun Amici della mùsica

Gaetano Costa (sassòfonu),

Gioacchino Comparetto (flàutu),

Riccardo Sarti (live electronics),

Michele Deiana (launeddas)

Mùsicas de sa traditzioni sarda e de Luciu Garau

 


1/12 | h 18 | Aristanis

• Museo Diocesano Arborense

Launeddas

- in coprodutzioni cun Amici della mùsica

Gaetano Costa (sassòfonu),

Gioacchino Comparetto (flàutu),

Riccardo Sarti (live electronics),

Michele Deiana (launeddas)

Mùsicas de sa traditzioni sarda e de Luciu Garau

 



14/12 | h 16 | Casteddu
• Aula Magna de sa Pontificia Facoltà Teologica, via Sanjust 13

Liturgia e Paraliturgia in sardu, eris e oi

Promòviu e coordinau de Ponitificia Facoltà Teologica della Sardegna e Fondazione Sardinia

Interbenint

- Fàbiu Trudu e Antoni Pinna, Pontificia Facoltà Teologica della Sardegna

                      Inculturatzioni de fidi in sa liturgia. Testus nous e cantu traditzionali sardu

- Gigi Oliva, cantadore e Robertu Milleddu, etnomusicòlogu

                     Su cantu litùrgicu e paralitùrgicu de traditzione orale in Sardigna

- Ignazio Macchiarella, Univesidade de Casteddu

                     Sa missa in sardu: una chistioni musicologica aberta

 

15/12 | Casteddu

 

h 10:30 Basìlica de San Saturnino, Processioni cun sas Confrarias de Sardigna e Càntigos de su Rosàriu

h 11:30 Basìlica de Nostra Sennora de Bonàiri, Santa Missa in lingua sarda presèdida dae Mussennore Antiogu Piseddu, agiudadu dae Padre Giovannino Tolu

acumpangiada dae

> Cuncordu Santu Nigola de Nughedu S. Nicolò

> Sos Cantores de Irgoli

> Cuncòrdia a launeddas

 



15/12 | h 20 | Sabarussa

• Domu Naìtana

> Poesias a Otadas Brunu Agus, Diegu Porcu

– Tenore de Orgosolo

> Repentina Giampàulu Nuxis, Nàssiu Lasi e Robertu Murru – Fisarmònica Elia Zucca

> Bertsolaris, Euskal Herria Maialen Lujambio, Nerea Ibarzabal

 



16/12 | h 20 | Cuartùciu

• DoMusArt

h 9: 30 Laboratòrius e mostra “Sa domu de is launeddas”

h 19:30 Cuntzertu e ballus

> Assòtziu Launeddas Sardigna

> Tenore Santu Larettu, Silanus

> Cantu a chiterra Antoni Porcu, Antonànzelu Salis – Chiterra Alessandro Carta

> Fisarmònica Celiu Mocco, Giampàulu Piredda

 



17/12 | h 20 | Sìnnia

• Teatru Tzìvicu

> Tenore Antoni Milia, Orosei

> Payada Argentina, Emanuel Gabotto, David Tokar

> Chjama e rispondi, Corsica, Ghjuvanpetru Ristori, Pàulu Calzarelli, Pàulusantu Pariggi

> Cantu polifònicu Corsu A Cumpagni

> Poesia a mutetus Robertu Zuncheddu, Tanieli Filia, Antoneddu Orrù – Basciu e contra Pàulu Pilleri e Giusepi Tatti

 

 

17/12 | h 9:30 > 13   -  15 > 17 | Casteddu

• Sala Settecentesca de sa Biblioteca Universitària, via Università

Incontru internatzionali de stùdius coordinau dae s’Universidadi de Casteddu.

Fueddus e mùsica in sa poesia cantada

Saludus isitutzionalis de su diretori de Dipartimentu Literas, Linguas e Benis Culturalis – prof. Nàssiu Putzu 

Moderant Innàssiu Macchiarella, Diegu Pani, Pàulu Zedda

Interbenint 

- Ainhoa Aizpurua, Universidad de Bilbao

- Duìliu Caocci, Universidadi de Casteddu 

- Nicoletta Demetriou, University of Oxford 

- Marcu lutzu, Universidadi de Casteddu 

- Innàssiu Macchiarella, Universidadi de Casteddu

- Maria Manca, Université Paris Diderot

- Pàulusantu Pariggi, studiosu de poesia orali corsa

- Bustianu Pilosu, studiosu de poesia orali sarda

- Massimo Privitera, Università di Palermo

- Maximiano Trapero, Universidad de Las Palmas de Gran Canaria

 



19/12 | h 9 | Casteddu

• Salone de is retratos de Palàtziu Siotto

Cuntzertu e arrexonada cun is studiantes, 

programau e aprontau dae Fondazione Siotto

> Reladoris Pàulu Zedda, Marcu Lutzu

Interbenint

- Ghjuvanpetru Ristori, Pàulu Calzarelli, Pàulusantu Pariggi – Chjama e rispondi, Corsica

- Maialen Lujambio, Nerea Ibarzabal – Bertsolaris, Euskal Herria

- Emanuel Gabotto, David Tokar – Payada, Argentina

- Pàula Dentoni, Simoni Monni – Cantu a mutetus

- Basciu e contra Luca Farci, Angiulu Secci